Różne rodzaje soczewek kontaktowych

W dzisiejszych czasach soczewki kontaktowe zdecydowanie górują nad tradycyjnymi okularami. Są znacznie bardziej funkcjonalne. Ułatwiają życie, ponieważ można w nich robić dosłownie wszystko – nie trzeba ich ściągać przed kąpielą w basenie lub intensywnym wysiłkiem fizycznym, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych okularów. Soczewki też można jednak zaklasyfikować do kilku grup. Wśród nich istnieją m.in.: soczewki jednodniowe, soczewki tygodniowe, soczewki miesięczne oraz soczewki całoroczne.

Soczewki jednodniowe

Bardzo popularne stały się ostatnio soczewki jednodniowe. Przeznaczone są do jednorazowego użytku. Ich sporą zaletą jest łatwość w użyciu – wystarczy włożyć je do oka, a później w dowolnym momencie (maksymalnie po dwudziestu czterech godzinach) ściągnąć. Nie trzeba tutaj korzystać z żadnych specjalistycznych płynów czy innych preparatów pielęgnacyjnych. Jednodniowe soczewki charakteryzują się również wysokim poziomem higieniczności oraz wysokim poziomem nawilżenia.

Jednodniowe soczewki nie służą jednak do długotrwałego noszenia. Rzadko kiedy więc korzystają z nich osoby, które mają większe wady wzroku i na co dzień muszą je jakoś korygować. Dla nich o wiele lepszym wyborem będą na pewno soczewki tygodniowe. One gwarantują bardzo wysoki komfort noszenia, a przy tym pozostają idealnie świeże nawet przez kilka dni. Oczywiście trzeba je właściwie pielęgnować. W momencie, gdy nie znajdują się one na oczach, należy je przetrzymywać w specjalnie przeznaczonym do tego celu płynie. Na noc powinno się je ściągnąć. W przeciwnym wypadku mogą one wysuszyć spojówkę.

Długotrwałe soczewki

Takie tygodniowe czy nawet miesięczne soczewki też mają niestety swoje wady. Nie są one bowiem odpowiednim produktem dla osób, które sporadycznie wykazują potrzebę skorygowania wzroku, czyli robią to średnio kilka razy w miesiącu. Ten typ soczewek wykazuje się również mniejszą higienicznością. Istnieje taka możliwość, że np. wskutek kąpieli w basenie dojdzie do zainfekowania soczewek, czyli na ich powierzchnię przedostaną się bakterie z wody, które potem mogą przeniknąć do samego organizmu. Soczewki wymagają również specjalnej pielęgnacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo tego wypadają one taniej od produktów jednodniowych/jednorazowych.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zakup konkretnego rodzaju soczewek, powinien zastanowić się nad tym, w jaki sposób zamierza je później użytkować. Do noszenia na co dzień najlepsze będą soczewki miesięczne, tygodniowe bądź dwutygodniowe. Do użytku sporadycznego wystarczą soczewki jednorazowe.

Redakcja menudiabetyka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.