menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

LifestyleZdrowie

Ograniczenia dla diabetyka

Ograniczenia dla diabetyka

Dziś jest wiele chorób tak zwanych cywilizacyjnych, czyli dolegliwości związanych z rozwojem cywilizacyjnym świata. Należy do nich depresja, nerwice, nadciśnienie, zawały serca, udary, nowotwory, alergie, a także cukrzyca.

O cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przyczyną cukrzycy jest wadliwa produkcja lub wadliwe działanie insuliny, którą wytwarza trzustka. Każdy diabetyk, czyli człowiek mający objawy cukrzycy i dbający o swoje zdrowie powinien leczyć cukrzycę. Gdyż nieleczona uszkadza wiele organów w ciele człowieka, jak oczy, nerki, serce. Cukrzyca może mieć różne przyczyny. Wyróżnia się cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2 oraz rzadsze typy, jak cukrzycę kobiet ciężarnych. Cukrzyca typu 1 jest rzadziej spotykana niż cukrzyca typu 2. Cukrzyca typu 1 polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny przy zachowaniu właściwej wrażliwości tkanek na ten hormon.

Jednak najczęściej spotykana jest cukrzyca typu 2

Polega ona na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. Organizm wymaga nadmiernej ilości insuliny, co przekracza możliwości wydzielnicze trzustki. Cukrzyca typu 2 bardzo często dotyka ludzi z nadwagą i ludzi otyłych. Dlatego dla każdego ważną rzeczą powinna być profilaktyka. Dbałość o właściwą wagę ciała i nie dopuszczanie do nadwagi, a tym bardziej do otyłości. Gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć. Gdy rozwinie się cukrzyca diabetyk musi nie tylko przyjmować leki, lecz również stosować się do ustalonej przez lekarza diety. Lecz dieta dla osób z cukrzycą typu 1 jest inna niż dla osób borykających się z cukrzycą typu 2. W diecie cukrzycowej węglowodany powinny obejmować od 40 do 50 procent energii całkowitej, o niskim indeksie glikemicznym. Tłuszcze pokrywają od 30 do 35 wartości energetycznej. A białka od 15 do 20 procent energii całkowitej. Powodem pojawienia się cukrzycy mogą być również uwarunkowania genetyczne. Poza tym bywa, że cukrzyca posiada nieznane przyczyny. Do jej powstania mogą przyczynić się niektóre leki, jak i choroby np. chora trzustka, choroby wątroby, choroby układu hormonalnego. Aby wspomóc organizm w chorobie ważne jest nie tylko kontrolowanie gospodarki węglowodanowej, lecz także zrzucenie wagi ciała, oraz leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie. Odpowiednia dieta plus aktywność fizyczna zmniejszy objawy cukrzycy i zapobiegnie powikłaniom. Przede wszystkim w diecie cukrzycowej trzeba ograniczyć spożycie węglowodanów. I wybierać tylko takie, które posiadają niski indeks glikemiczny. W przypadku apetytu na niedozwolone węglowodany warto poszukać alternatywnego rozwiązania.

Udostępnij