Wczasy a cukrzyca

Wczasy a cukrzyca, dwa pozornie niepowiązane ze sobą tematy, jednak w pewnym stopniu od siebie zależne. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Niestety, wielu pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana. Tymczasem regularne badania profilaktyczne pozwalają w porę wykryć nieprawidłowości i zwrócić uwagę pacjenta na to, aby żyć inaczej. 

Wczesne wykrycie cukrzycy

W wykryciu cukrzycy pomaga zwyczajne badanie krwi. Oznaczenie poziomu glukozy na czczo daje wstępną informację. Lekarz powinien również zlecić wykonanie testu obciążenia glukozą. Pierwsze badanie krwi wykonywane jest na czczo. Później pacjent pije roztwór glukozy. Pielęgniarka pobiera krew po godzinie i po dwóch godzinach. W ten sposób lekarz ma pełną informację na temat stanu zdrowia, jeśli chodzi o diagnozę cukrzycy. Kto powinien zgłosić się na badania? Na pewno każdy dorosły człowiek powinien oznaczyć poziom glukozy na czczo przynajmniej raz w roku. W zależności od wyniku lekarz wskaże dalsze postępowanie. 

Leczenie cukrzycy

Cukrzyca to nie wyrok. Tę chorobę można skutecznie leczyć. Na początku leczenie prowadzi lekarz rodzinny, a pacjent oczekuje w kolejce do specjalisty diabetologa. Przyjmowanie zapisanych lekarstw to nie wszystko. Trzeba przede wszystkim zadbać o dietę. Niedozwolone jest spożywanie słodyczy i picie słodzonych napojów. Żywność powinna być jak najmniej przetworzona. Trzeba odżywiać się po prostu zdrowo i przestrzegać pewnych zasad. Zwykle lekarz przepisuje metforminę, a na późniejszym etapie choroby pacjent musi stosować zastrzyki z insuliną. Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowane i nawet osoby starsze doskonale sobie z tym radzą. Współczesna medycyna oferuje również nowatorskie rozwiązania w postaci na przykład pompy insulinowej. Dzięki temu pacjent nie odczuwa już bólu ani dyskomfortu związanego z przyjmowaniem insuliny. 

Wczasy nad morzem, a cukrzyca

 Pobyt nad morzem to doskonały pomysł w przypadku osób chorych na cukrzycę. Szczególnie na uwagę zasługuje pobyt w Łebie. Wczasy połączone z rehabilitacją sprawiają, że pacjent szybciej odzyskuje zdrowie, regeneruje swój organizm. Wczasy cukrzyca nie muszą być nudne. Wręcz przeciwnie. Zabiegi oferowane przez rehabilitantów cieszą się ogromnym powodzeniem. Każdy chce z nich skorzystać. Zmiana klimatu wspaniale działa na psychikę człowieka, dlatego warto od czasu do czasu opuścić swoje rodzinne strony i wyjechać w podróż. Współczesna medycyna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ciało człowieka to nie wszystko, ważna jest również psychika. Dlatego zaleca się relaks, odpoczynek, redukcję stresu. Lekarze świetnie o tym wiedzą.

Redakcja menudiabetyka.pl