menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

Dieta

Mięsa i wędliny w diecie cukrzycowej

Mięsa i wędliny w diecie cukrzycowej

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Choroby z tej grupy charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Komórki wydzielane przez trzustkę są uszkodzone i produkują mniej insuliny. Zasady odżywiania dla osób chorych na cukrzycę muszą być przestrzegane. Mięso i wędliny w diecie cukrzycowej są bardzo ważne.

Prawidłowa dieta pomaga w walce z chorobą

Niewłaściwa dieta może doprowadzić do skoków poziomu cukru we krwi. Rozróżniamy cztery typy cukrzycy: cukrzyca typu jeden, cukrzyca typu dwa, cukrzyca ciężarnych i specyficzne typy cukrzycy. We wszystkich typach cukrzycy dieta odgrywa ważną rolę. Pora i godzina spożywania posiłków jest bardzo ważna. Powinna być stała. Osoby chore muszą ograniczyć spożywanie cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Mięso i wędliny w diecie cukrzycowej są niezbędnym elementem diety. Mięso nie może być tłuste. Zwierzęce białka zalecane w diecie to: wołowina, cielęcina, kurczak, królik i indyk. Drób należy spożywać bez skóry. Mięso i wędliny w diecie cukrzycowej to źródło: cynku, żelaza, witamin z grupy B i białka. Białka zwierzęce tylko w minimalnym stopniu wpływają na poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca prowadzi do uszkodzeń i niewydolności różnych narządów wewnętrznych. Zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Chorzy na cukrzycę mogą skorzystać z porad dietetyka lub uczestniczyć w warsztatach kulinarnych dla cukrzyków. Mogą również skorzystać z pomocy w poradni żywieniowej. Specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniej diety. Odpowie na pytania, jakie mięso i wędliny w diecie cukrzycowej można spożywać. Oprócz mięsa powinni spożywać: warzywa, jaja, ryby i sery. Unikamy napojów alkoholowych, majonezu i słodyczy. W Polsce cukrzycę zdiagnozowano u trzech milionów osób. Na świecie chorych jest czterysta milionów ludzi.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną

Najwięcej osób choruje po trzydziestym piątym roku życia. Cukrzyca może być również dziedziczona. Charakterystyczne objawy cukrzycy to: zwiększone stężenie glukozy we krwi, osłabienie i zmęczenie, występowanie glukozy w moczu, świąd skóry, gorsze gojenie się ran, zwiększone łaknienie, grzybica i świąd krocza. Objawy występują, kiedy gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie. Leczenie każdego typu cukrzycy zaczyna się od modyfikacji sposobu żywienia. Insulinoterapię stosuje się w cukrzycy typu jeden. W cukrzycy typu dwa stosuje się insulinoterapię, gdy podawane leki doustne przynoszą pożądanych efektów. Warto obserwować swój organizm. Chorzy na cukrzycę często nie zdają sobie sprawy z istnienia choroby. Cukrzyca to nie koniec świata. Odpowiednia dieta to szansa na zdrowsze życie i poprawę jakości życia osób chorych.

W diecie cukrzycowej należy unikać cukru – to dość oczywista zasada, o której wiedzą nie tylko diabetycy. Warto jednak zainteresować się również innymi zasadami optymalnego żywienia, które może zahamować dalszy rozwój choroby, zminimalizować jej objawy lub zadziałać profilaktycznie.

Jak zatem wygląda to w przypadku mięsa?

Czy diabetykom wolno je w ogóle spożywać? Czy mięsa i wędliny w diecie cukrzycowej są dozwolone, czy może jednak zakazane? O tym wszystkim już za moment. Diabetykom wolno sięgać po mięso, jednak nie powinni oni tego robić zbyt często. Najważniejsza jest bowiem ilość. A zaleca się, by w dziennej diecie cukrzycowej występowało maksymalnie od stu do stu pięćdziesięciu gramów mięsa. W tej dawce uwzględnione zostały także wędliny, czyli wszelkiego rodzaju szynki, polędwice, kiełbaski czy nawet kabanosy. Tak naprawdę nawet w cukrzycy nie należy całkowicie unikać wyrobów mięsnych. Są one jednym z lepszych źródeł białka, a także jako jedne z nielicznych pokarmów zawierają niemalże wszystkie witaminy z grupy B. Mięso co prawda zawiera też trochę tłuszczu, ale to właśnie dzięki niemu potrafi wspaniale zaspokoić apetyt. Obiad składający się z samych warzyw i makaronu na pewno nie będzie tak sycący jak porcja kurczaka z brokułami i ryżem. Mięsa i wędliny w diecie cukrzycowej są więc jak najbardziej dozwolone, ale należy uważać też na to, jaki ich rodzaj włącza się do codziennego jadłospisu.

Chude mięso

Najlepsze będą oczywiście chude gatunki, czyli chociażby pierś z kurczaka bądź wędliny drobiowe i udka z indyka. Co prawda nawet cukrzykom wolno sięgać po mięsa takie jak wieprzowina czy wołowina, ale decydując się na nie, należy pamiętać o tym, aby przed obróbką termiczną wyciąć z nich nadmiar tłuszczu. Lepiej natomiast całkowicie zrezygnować z jedzenia golonki, boczku i różnego rodzaju podrobów, a także tłustych kiełbas, mortadeli i mięsnych konserw. Mięso mielone również nie jest wskazane. Jeżeli jednak ktoś nie potrafi z niego zrezygnować, powinien przynajmniej sam je przygotowywać, mieląc pierś z kurczaka lub pierś z indyka. A jak powinno się przygotowywać dania z mięsem na diecie cukrzycowej? Najlepszą dla nich metodą obróbki termicznej będzie oczywiście gotowanie, ewentualnie duszenie na parze. Spokojnie można także upiec mięso w piekarniku, wykładając jego plastry na papierze do pieczenia lub wkładając je do żaroodpornego naczynia i otaczając kolorowymi warzywami. Jedynie smażenie nie jest zalecane. W trakcie tej obróbki termicznej dochodzi bowiem do wydzielenia się sporej ilości toksycznych substancji.

Udostępnij