Mąka orkiszowa jest jedną z najzdrowszych mąk. Posiada bogatą wartość odżywczą oraz delikatny i przyjemny smak. Znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. Coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie mąki orkiszowej, gdyż nadaje się do wielu potraw. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów tej mąki (np. typ 700, 650 albo 2000). Dzięki temu łatwo jest znaleźć odpowiedni typ do konkretnego zastosowania. W niniejszym artykule wyjaśniono znaczenie mąki orkiszowej, porównano z mąką pszenną, wskazano na wykorzystanie jej w kuchni oraz wskazano, gdzie można ją kupić.
Znaczenie orkiszu w przeszłości i dziś
Orkisz cenimy już od czasów prehistorycznych, w epoce kamienia, głównie na Bliskim Wschodzie. W czasach Cesarstwa Rzymskiego zboże to dostarczano gladiatorom. Aktualnie, orkisz uprawiamy głównie w Europie, zwłaszcza w Niemczech i Szwajcarii, a także w Polsce. Mąka orkiszowa posiada bogate składniki odżywcze. To źródło witamin A, D, E oraz wielu witamin z grupy B. W składzie znajduje się także cynk, fosfor, żelazo, mangan, kobalt, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto, zawiera kwas krzemowy, który zbawiennie działa na włosy, skórę, paznokcie oraz układ trawienny. Mąkę orkiszową zalecamy dla osób pragnących żyć zdrowo oraz dla dzieci. Osoby dbające o wagę powinny sięgać po wyroby z mąki orkiszowej, gdyż powoduje ona długie uczucie sytości i pobudza jelita do pracy. Błonnik obniża cukier we krwi, a beta – glukan w sposób naturalny podwyższa odporność.
Mąka orkiszowa – porównanie ze zwykłą mąką pszenną
Orkisz jest rodzajem pszenicy. Porównując więc mąkę orkiszową i pszenną chodzi o produkt wytworzony z dwóch rodzajów pszenicy: orkiszowej i miękkiej. Ta pierwsza straciła początkowo popularność. Stało się tak, gdyż nowe odmiany pszenicy okazały się znacznie bardziej plonujące i łatwiejsze w uprawie. Obecnie dużo więcej mówi się o rolnictwie ekologicznym, jakości ziarna i negatywnych skutkach stosowania środków ochrony roślin prowadzących m.in. do reintrodukcji starszych odmian. Orkisz został zapomniany na tak długi czas, że pominięto wszelkie modyfikacje i ulepszenia przy zachowaniu cech oryginalnej pszenicy, w tym długich łodyg. Do uprawy tej rośliny nie są potrzebne żadne pestycydy, ponieważ ma ekologiczny charakter.
Zboże orkiszowe wykorzystujemy do pozyskiwania zdrowej żywności, takiej jak makaron ekologiczny, makaron orkiszowy, płatki zbożowe, napoje i różne rodzaje ekologicznej mąki orkiszowej. Mąkę orkiszową coraz częściej stosują producenci produktów zbożowych w wyrobach piekarniczych i przekąskach.
Zastosowanie mąki orkiszowej w kuchni
Mąka orkiszowa może być stosowana wszędzie tam, gdzie w przepisie jest określona „mąka”. Trzeba pamiętać, że nie są one identyczne, ale zachowują się bardzo podobnie. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na typ. Na przykład przy zamianie najpopularniejszej mąki lekkiej należy wybrać mąkę orkiszową białą, słodką z lekko orzechowym posmakiem. Mąka orkiszowa może służyć do wypieku pysznego tradycyjnego chleba o niepowtarzalnym smaku, wielu placuszków, racuszków, naleśników, gofrów, ciast, ciasteczek. Ze względu na bogate składniki odżywcze posiłek który przygotujemy z mąki orkiszowej jest bardzo zdrowy i smaczny.
Na pewno w większych sklepach z żywnością oraz w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością. Czasami można ją kupić w sklepach z ziołami. Ponadto, można ją zamówić przez Internet. Mąka orkiszowa jest sprzedawana przez wielu producentów.