Choroba alkoholowa jest chorobą destrukcyjną. Niszczy organizm fizycznie i psychicznie. W połączeniu z inną chorobą przewlekłą, ta destrukcja jest jeszcze większa. Stosowane leczenie nie przynosi spodziewanych efektów, ponieważ jest niwelowane przez alkohol. Jedną z takich chorób jest cukrzyca. Jak alkohol wpływa na diabetyków?
Cukrzyca – podstawowe informacje
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Obecnie w Polsce jest ponad 3 mln diabetyków i ich liczba co roku rośnie. Główną przyczyną jest niewłaściwa dieta bogata w węglowodany oraz siedzący tryb życia. Cukrzyca to choroba metaboliczna spowodowana niewłaściwą przemianą węglowodanów. Do ich przemiany niezbędna jest insulina produkowana przez trzustkę.
W przypadku cukrzycy typu 1, najczęściej występuje ona u dzieci i osób młodych. Jej przyczyną jest uszkodzenie komórek trzustki, które nie produkują insuliny lub produkują jej stanowczo za mało. Ten typ cukrzycy ma charakter autoimmunologiczny. Jest to cukrzyca insulinozależna i stanowi ok. 20% przypadków zachorowań.
Cukrzyca typu 2 dotyczy ok. 80% wszystkich zachorowań i dotyczy głównie osób starszych. Nazywana jest cukrzycą insulinoniezależną. Insulina produkowana przez trzustkę jest zbyt mała na potrzeby organizmu. W tym przypadku konieczne jest podawanie dawek insuliny w zależności od poziomu cukru we krwi.
Alkohol a cukrzyca
Mimo, że cukrzyca jest bardzo groźną chorobą, to diabetycy mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Warunkiem jest przyjmowanie odpowiednich leków, stała kontrola poziomu glukozy we krwi oraz odpowiednia dieta. Ta ostatnia powinna zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie węglowodanów, które powodują podniesienie poziomu cukru we krwi.
Wiadomo, że alkohol jest niezdrowy, a wypity w większej ilości szkodzi nawet osobom zdrowym. Nie oznacza to jednak, że diabetycy muszą z niego całkowicie zrezygnować, ale powinni ograniczyć jego ilość i zrezygnować z niektórych gatunków. Maksymalna dawka dzienna czystego alkoholu nie powinna przekraczać 20 g dla kobiet i 30 g dla mężczyzn. Osoby chore na cukrzycę powinny całkowicie zrezygnować z picia piwa, win słodkich i półsłodkich, cydru, nalewek, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny. Nie są wskazane również alkohole wysoko procentowe, bo choć mają indeks 0, to najczęściej towarzyszą im słodkie napoje. Alkoholem wskazanym dla diabetyków jest białe i czerwone wino wytrawne i półwytrawne, oczywiście w umiarkowanych ilościach, by nie dopuścić do uzależnienia alkoholowego.
Odwyk alkoholowy Rzeszów
Choroba alkoholowa rozwija się powoli i prowadzi do uzależnienia fizycznego i psychicznego. W ostatniej fazie stanowi nawet zagrożenie dla życia. Przez wiele lat nadużywania alkoholu pojawiają się także choroby współistniejące, jak nadciśnienie, choroby kardiologiczne, uszkodzenie wątroby czy cukrzyca. Zwłaszcza połączenie cukrzycy z alkoholizmem jest niezwykle groźne, ponieważ może doprowadzić do kwasicy ketonowej, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia i musi być leczona w warunkach szpitalnych.
Leczenie alkoholizmu u diabetyków nie jest procesem łatwym i powinno odbywać się pod nadzorem lekarzy specjalistów. Takie warunki oferuje odwyk alkoholowy Rzeszów. Podczas pierwszego etapu (detoksu) pacjent otrzymuje kroplówki uzupełniające elektrolity oraz leki zmniejszające dolegliwości występujące po nagłym odstawieniu alkoholu. Przez cały czas lekarze kontrolują ciśnienie, poziom glukozy, morfologię. W razie potrzeby wykonują badania serca, wątroby, trzustki, nerek czy tarczycy. Przez cały czas detoksu może liczyć na wsparcie psychiatry i psychologa. Ten etap trwa najczęściej 7 dni.
Drugi etap leczenia to terapia alkoholowa. Spotkania z psychologami i terapeutami pozwalają pacjentowi przewartościować swoje dotychczasowe życie. Ustalić nowe cele i nową hierarchię wartości, bez obecności alkoholu. Musi nauczyć się on także rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem i asertywności. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym wypadku terapia grupowa i indywidualna. Pacjent ma świadomość, że z problemem alkoholowym nie jest sam i może liczyć na wsparcie innych. Szczególnie ważna jest terapia grupowa prowadzona przez terapeutów, którzy kiedyś byli alkoholikami. Rozmowy pozwalają pacjentowi uświadomić sobie, jakie przyczyny doprowadziły go do uzależnienia i jakie wyzwania go czekają.
Walka z alkoholizmem nie jest łatwa, dlatego bardzo duże znaczenie ma wsparcie osób najbliższych. Alkoholik musi wiedzieć, że ma do kogo wrócić i jego walka z uzależnieniem ma sens.
Więcej informacji na temat terapii alkoholizmu można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/leczenie-alkoholizmu-rzeszow-i-okolice/
Materiał zewnętrzny