menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

Dieta

Do czego można wykorzystać olej rzepakowy?

Do czego można wykorzystać olej rzepakowy?

Olej rzepakowy jako tłuszcz roślinny jest o wiele zdrowszy niż jego odpowiedniki podchodzenia zwierzęcego. Olej rzepakowy ma wiele prozdrowotnych właściwości i sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji ciała. Nic dziwnego, że w Unii Europejskiej produkuje się aż 10 milionów ton tego oleju rocznie!

Olej rzepakowy dla zdrowia

Olej rzepakowy jest bardzo zdrowym tłuszczem. W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć zdrowych tłuszczów, ponieważ dzięki nim ludzki organizm może przyswoić witaminy takie jak: A, D, E i K. Oprócz tego olej rzepakowy jest bogaty w wielonienasycone kwasy omega-3 i omega-6. Człowiek nie wytwarza tych kwasów samodzielnie, dlatego musi dostarczać je za pośrednictwem pożywienia. Co ważne: kwasy omega-6 powinny być dostarczane do organizmu w dwukrotnie większej ilości niż omega-3. W oleju rzepakowym znajdziemy właśnie takie proporcje omega-6 i omega-3. 

Jak olej rzepakowy wpływa na zdrowie?

  • dzięki kwasom tłuszczowym wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu,
  • witamina E działa antyoksydacyjnie,
  • witamina K wpływa na prawidłowy proces krzepnięcia krwi,
  • zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby serca,
  • wspomaga cały układ krwionośny,
  • poprawia pracę nerek.

Olej rzepakowy dla urody

Rzepakowy olej można wykorzystać także do pielęgnacji nie tylko ciała, ale także włosów. Można znaleźć go w składzie licznych kosmetyków (głównie do pielęgnacji ciała). Jest tak chętnie wykorzystywany przez producentów, ponieważ sprawdza się świetnie dla osób, które cierpią na częste reakcje alergiczne. Oprócz tego, dzięki zawartości witamy E (zwanej inaczej witaminą młodości) działa regeneracyjnie i antyoksydacyjnie, a co za tym idzie – przeciwstarzeniowo. Dodatkowo dogłębnie odżywia skórę i poprawia jej kondycję.

Olej rzepakowy sprawdza się świetnie także w pielęgnacji włosów. Olejowanie włosów to polecana przez specjalistów metoda pielęgnacji. Dzięki niej możemy cieszyć się odżywionymi, odbudowanymi od wewnątrz i miękkimi włosami. Wystarczy nałożyć bazę w formie np. żelu aloesowego na włosy, a następnie wmasować w nie olej. Po co najmniej 30 minutach należy dokładnie umyć włosy. Po wyschnięciu będą lśniące i sprężyste.

Olej rzepakowy lub preparat sporządzony z jego wykorzystaniem można także wcierać w paznokcie i skórki. Wzmocni on łamliwe paznokcie, pozwoli im na szybszą regenerację, a przy okazji ożywi suche i zniszczone skórki. 

Olej rzepakowy – skarb Europy

W krajach Unii Europejskiej każdego roku produkuje się nawet 10 milionów ton oleju rzepakowego. Polska zajmuje trzecie miejsce na liście największych producentów tego płynnego skarbu. Nic więc dziwnego, że Unia Europejska współfinansuje ten program edukacyjno-promocyjny. Trzyletnia kampania ma na calu zwiększenie świadomości konsumentów. Specjaliści edukują o prozdrowotnych właściwościach oleju rzepakowego. Uświadamiają, dlaczego zdrowe tłuszcze roślinne są tak ważne w codziennej diecie.

Kampania trafia nie tylko do konsumentów, ale także do dietetyków, ekspertów żywienia, dziennikarzy czy lekarzy. Kampania to nie tylko broszury informacyjne, ale również specjalne wydarzenia. We wrześniu 2022 roku odbyły się warsztaty kulinarne dla blogerów, a ambasadorzy akcji przygotowali liczne filmiki na temat oleju rzepakowego. Można się z nich dowiedzieć m.in. dlaczego jest on tak ceniony, czy sprawdzi się dla niemowląt. Ambasadorzy przygotowali także smaczne przepisy!

Udostępnij