menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

DietaZdrowie

Idealne ciasto dla cukrzyka

Idealne ciasto dla cukrzyka

Czy cukrzycy mogą jeść ciasta? Okazuje się, że jak najbardziej! Oczywiście nie powinni spożywać tradycyjnych serniczków, makowców czy przepysznych babek wykonywanych na święta, ale jeżeli sami przygotują deser z odpowiednich dla nich składników, będą mogli go spożyć bez żadnych wyrzutów sumienia czy negatywnych skutków zdrowotnych. A ciasto dla cukrzyka naprawdę może być smaczne! Wiele osób się w nim zakocha. Niektórzy nie dostrzegą nawet, że brakuje w nim klasycznego białego cukru.

Ciasto marchewkowe

Jednym z najlepszych wypieków dla osób chorujących na cukrzycę będzie ciasto marchewkowe. Zdrowe, smaczne i dietetyczne! Jest znacznie prostsze w przygotowaniu od jakiegokolwiek sernika czy karpatki, dlatego staje się świetnym pretekstem do wspólnego rodzinnego gotowania. Zamiast przyrządzać je samodzielnie, warto zrobić to z pomocą dzieci. One na pewno z wielką przyjemnością będą mieszać kolejne składniki czy przelewać je do forem. Ale od początku. Najpierw w dużej misce należy rozbić trzy całe jajka i dodać do nich ok. 200 g substancji słodzącej – może to być np. cukier kokosowy, który charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, bądź zwykły słodzik niezawierający żadnych kalorii. Oba składniki należy ze sobą zmiksować. Następnie trzeba dodać do nich ok. 200 ml oleju kokosowego (nierafinowanego) i ponownie ubić. Do miski powinny później trafić pozostałe składniki: 250 g mąki razowej, łyżeczka sody oczyszczonej, łyżeczka proszku do pieczenia, łyżeczka cynamonu i niewielka szczypta soli. Gdy produkty stworzą w miarę jednolitą masę, można będzie przejść do głównego składnika. Ok. 300 gramów marchewki należy obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, a następnie przełożyć do stworzonej już masy. Cały proces przygotowań zakończy dodatek orzechów włoskich. Dowolną ich ilość należy dorzucić do ciasta, wcześniej oczywiście je rozgniatając. Ciasto dla cukrzyka jest już prawie gotowe. Teraz wystarczy je upiec i wykazać się sporą cierpliwością – zapachy w trakcie pieczenia będą roznosić się po całej kuchni.

ciasto marchewkowe

Kontrola kaloryczności

Ciasto marchewkowe to idealny rodzaj wypieku dla wszystkich diabetyków. W jego stu gramach znajduje się zaledwie dwieście pięćdziesiąt kalorii, czyli równowartość niewielkiego czekoladowego batonika! A tę kaloryczność można jeszcze bardziej obniżyć. Wystarczy zastąpić cukier kokosowy zdrowym słodzikiem – erytrytolem lub ksylitolem. Te dwie substancje mają fantastyczne właściwości odżywcze, a przy tym wykazują się bardzo słodkim smakiem. Można dodać ich mniej i uzyskać ten sam poziom słodyczy jak w przypadku zastosowania zwykłego cukru.

Udostępnij