To wszystko, co umieszczamy w swoich koszykach podczas zakupów spożywczych, później oczywiście spożywamy. A nie zawsze nasze wybory są zdrowe i dobre. Jeżeli idziemy do sklepu „na głodnego”, niemalże zawsze dajemy się skupić na kupienie czegoś nadprogramowego, czyli chociażby gotowych paluszków rybnych, które na pewno nie są zdrowym obiadem. Planujmy więc swoje posiłki. Róbmy zdrowe zakupy. Przygotowujmy sobie listę tego, co będziemy jeść w kolejnych dniach, a dopiero potem sporządzajmy listę zakupów, by później już bez problemu zawsze gotować wyłącznie wartościowe i zdrowe obiady.
To ci się przyda
- Nie rób zakupów z pustym żołądkiem. Kiedy jesteś głodny, kupujesz więcej produktów, niż potrzebujesz, a większość z nich nie jest Ci potrzebna. Możesz także kupić coś na szybko, aby napełnić żołądek w sklepie lub w drodze do domu. Nie żartuj. Zamiast chipsów owocowych wybierz coś, co szybko Cię nasyci, np. wysokokaloryczną przekąskę, ciasto lub fast food. Zwróć także uwagę na swój apetyt. Nagła chęć zjedzenia czegoś na skutek wspomnienia pysznego zapachu, pięknego widoku lub smaku. Aby nie wpaść w pułapkę głodu i zachcianek, dokładnie sprawdzaj, czego potrzebujesz, a gdy już będziesz najedzony, zrób wcześniej listę zakupów.
-
Nie kupuj na zapas i nie daj się skusić promocjom. Niezależnie od tego jak bardzo sobie obiecujesz, że będziesz przestrzegać ilości jedzenia, im więcej kupisz tym więcej zjesz. Ten dodatkowy zapas żywności, często o krótkim terminie przydatności do spożycia, bo właśnie jest w „atrakcyjnej promocji” i ty i twoja rodzina zjecie je, aby „nic się nie zmarnowało”. Kupuj więc zawsze produkty w małych ilościach na jeden, dwa dni. Sięgając do lodówki lub spiżarki, wybieraj produkty zgodnie z datami, w których można je jeść. Kupując częściej i mniej zawsze będziesz mieć świeże produkty w odpowiedniej ilości.
Kupuj w mniejszych ilościach:
Chleb: Chleby i bułki pełnoziarniste, pełnoziarniste, sojowe, słonecznikowe, graham i zbożowe. Produkty śniadaniowe: Musli z suszonymi owocami, rodzynkami i orzechami. Pozostałe: Makaron razowy i razowy.
Produkty Śniadaniowe: Płatki Czekolady, Miodu i Cynamonu.
Zdrowe zakupy: jakie kupować warzywa?
- Warzywa liściaste – sałata głowiasta, lodowa, roszponka, a także cykoria, szpinak, boćwinka.
- Warzywa korzeniowe –marchew, pietruszka, seler, burak.
- Warzywa pnące – fasolka szparagowa.
- Warzywa kapustne – brokuł, brukselka, kalafior, kalarepa, kapusta biała, czerwona , włoska, pekińska.
- Warzywa psiankowate – pomidor, papryka, młode ziemniaki.
- Warzywa dyniowate – ogórek, cukinia, dynia.
- Warzywa cebulowe – szczypiorek, cebula.
- Warzywa rzepowate – rzodkiewka, rzodkiew, rzepa.
- Warzywa kwaszone – ogórki, kapusta.
- Warzywa mrożone.
- Natkę pietruszki, koperek, kiełki.
Podsumowanie:
Zdrowe zakupy umożliwią nam przygotowywanie posiłków w większych porcjach. Dbajmy więc o to, by w naszym domu zawsze był zapas owoców i warzyw (choćby nawet tych mrożonych), orzechów, oliwy z oliwek, różnych puszkowanych przetworów oraz żytniego makaronu, kasz czy brązowego ryżu. To właśnie z tych najprostszych i najbardziej podstawowych produktów zawsze będziemy w stanie wyczarować jakiś wartościowy i zdrowy obiad.
Przeczytaj więcej na goldo.pl