menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

Zdrowie

Utraty świadomości – przyczyny i leczenie

Utraty świadomości – przyczyny i leczenie

Nawet chwilowa utrata świadomości powinna wzbudzić niepokój, bo świadczy to o jakichś nieprawidłowościach, dlatego nie należy tego bagatelizować, wskazana jest wizyta u lekarza. Do omdlenia może dojść z różnych powodów, dlatego kluczowe staje się znalezienie źródła problemu, aby móc postawić trafną diagnozę i wdrożyć skuteczne leczenie. Na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta i badań diagnostycznych możliwe staje się zweryfikowanie jego stanu i dobranie właściwej terapii.

Czym jest utrata świadomości?

W przypadku przejściowej utraty świadomości mówi się o omdleniu, do którego dochodzi w wyniku nagłego przerwania dopływu krwi do mózgu, może dotyczyć to także deficytu tlenu. Utrata świadomości jest wobec tego skutkiem jego niedotlenienia lub niedokrwienia. Przy omdleniu dochodzi do relatywnie szybkiego i samoczynnego odzyskania świadomości, co samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia. Problem pojawia się, gdy dojdzie do upadku, bo można doznać poważnego urazu. Zwykle pacjent czuje, że dochodzi do omdlenia, obniża się napięcie mięśniowe, następuje połowiczna utrata przytomności. Nie należy jednak mylić tego z zasłabnięciem, bo wynika ono z osłabienia organizmu. Z kolei omdlenie stanowi jedno z konsekwencji tego stanu, utrzymuje się ono przez dłuższy czas.

Wyróżnia się wiele rodzajów omdleń, w zależności od mechanizmów oddechowych, mogą być związane także z niedociśnieniem, mieć charakter kardiogenny. W przypadku utraty świadomości można już z wyprzedzeniem ją przewidzieć, bo występują charakterystyczne objawy. Mają one postać bólu i zawrotów głowy, dochodzi także do ogólnego osłabienia organizmu, pojawiają się zaburzenia widzenia i słuchu. Do symptomów omdlenia zalicza się również wzmożone pocenie, pacjentowi towarzyszą także nudności. W przypadku utraty świadomości nie ma reakcji na wołanie ani potrząsanie, ale jeśli dojdzie do upadku, to następuje szybki powrót przytomności. Wiele osób zgłasza też szereg innych objawów, zanim wystąpi utrata przytomności. Obserwuje się mroczki przed oczami, szumy uszne, bladość skóry, przyspieszoną akcję serca, duszności, uczucie gorąca.

Co może powodować utratę świadomości?

Do utraty świadomości może dojść z różnych powodów, często odpowiadają za to zaburzenia ukrwienia mózgu, przykładowo zakrzepy, krwotoki. Omdlenie jest także następstwem udaru mózgu, zatoru, wyczerpania organizmu. Może do niego dojść przy zaburzonych funkcjach narządów wewnętrznych, zaburzeniach regulacji cieplnej, wychłodzenia organizmu. W przypadku zetknięcia się ciała z prądem także nierzadko następuje utrata przytomności, co stanowi coś w rodzaju reakcji obronnej organizmu na bodziec mogący doprowadzić nie tylko do oparzeń, stanowiący poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Przy hipoglikemii często występuje utrata przytomności, może się ona zakończyć nawet śpiączką. 

Jeżeli choremu nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc, to niestety istnieje duże ryzyko jego zgonu. Przy zatruciu również następuje omdlenie, ma to miejsce przykładowo po kontakcie z tlenkiem węgla. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ale zaburzenia przemiany materii także mogą prowadzić do omdlenia, co wynika z nagromadzenia się w ustroju szkodliwych produktów. Dochodzi przykładowo to niewydolności nerek i śpiączki uremicznej lub niewydolności wątroby i śpiączki wątrobowej. Z kolei o śpiączce cukrzycowej można mówić przy zwiększeniu lub zmniejszeniu stężenia cukru w krwiobiegu. Czasem za utratę świadomości odpowiada anemia, stres, silny ból, intensywny wysiłek fizyczny. Może do niej dojść również w wyniku nagłej zmiany pozycji ciała, przy zaburzeniach rytmu serca, niedokrwieniu mózgu, urazie głowy, padaczce, przebywaniu w niewentylowanych pomieszczeniach.

Jak leczy się utratę świadomości?

W przypadku występowania omdleń bardzo ważne jest to, aby udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu z pacjentem i badań postawi diagnozę, czyli znajdzie źródło problemu. Kluczowe staje się wyeliminowanie przyczyny, aby nie dochodziło do utraty świadomości. Przeprowadza się podstawowe badania laboratoryjne typu morfologia i mocz, badanie EKG, Holter EKG, test pochyleniowy, pomiar ciśnienia tętniczego, tomografię komputerową głowy, próbę wysiłkową, echokardiografię. Leczenie zawsze dobiera się do przyczyny, która prowadzi do występowania problemu. Istotne jest właściwe zareagowanie, gdy ktoś straci przytomność. Należy sprawdzić drożność dróg oddechowych i oddech poszkodowanego, następnie układa się go w pozycji bocznej bezpiecznej.

Więcej informacji na temat chwilowej utraty świadomości można znaleźć na stronie https://lekarze-krakow.com.pl/blog/zaburzenia-swiadomosci-u-doroslych-jak-je-leczyc/ 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij