menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

Zdrowie

Różne typy cukrzycy

Różne typy cukrzycy

Jeszcze do niedawna mówiono wyłącznie o dwóch typach cukrzycy. Dziś natomiast lepiej wykształceni lekarze twierdzą, że można wyróżnić aż pięć odmiennych rodzajów tej choroby. To spora zmiana w świecie medycyny, który póki co leczył diabetyków według dwóch schematów. Jako że teraz doszły aż trzy nowe typy cukrzycy, trzeba będzie zrewolucjonizować system leczenia, by jeszcze lepiej pomagać chorującym pacjentom.

Typy cukrzycy

Cukrzyca typu pierwszego to ta, którą zdecydowanie najczęściej diagnozuje się u dzieci. Nazywana jest chorobą wieku młodego. Zaczyna zbierać swoje żniwa w momencie, gdy w organizmie dochodzi do niedostatecznej produkcji insuliny. Co prawda jest ona produkowana przez komórki beta trzustki, ale organizm traktuje je jak coś, co może mu zagrozić, dlatego sam zaczyna je zwalczać i usuwać. Leczenie polega w tym przypadku na podawaniu insuliny. Choroba wraz z wiekiem może sama zniknąć.

W tym momencie za cukrzycę typu drugiego uznaje się ten typ choroby, który podobnie jak w pierwszym przypadku też wymaga zażywania insuliny. Drugim elementem wspólnym jest to, że dotyka on najczęściej ludzi młodych. Różnica polega jednak na tym, iż do cukrzycy typu drugiego nie dochodzi na skutek nieprawidłowego działania układu immunologicznego. Z innych powodów komórki beta nie mogą normalnie pracować. Efektem tego stanu jest zbyt mała ilość insuliny.

Trzeci typ cukrzycy

Omawiając różne typy cukrzycy, warto zatrzymać się na moment przy tym trzecim, za którego rozwój zwykle odpowiada sam chory. Doprowadza do niego głównie otyłość. Spożywając nadmierną ilość kalorii dzień w dzień, nie można liczyć na to, że insulina poradzi sobie z obniżaniem bardzo wysokiego poziomu cukru we krwi. Koniec końców komórki uodparniają się na jej działanie. Cukrzyca typu trzeciego łączy się zatem z insulinoopornością.

Czwarty typ jest bardzo mocno zbliżony to trzeciego, tyle że w jego przypadku otyłość nie musi być aż tak duża. Ten rodzaj choroby dotyka więc także ludzi cierpiących na niewielką nadwagę, u których nie doszło do poważniejszych zaburzeń spowodowanych nieprawidłową masą ciała. Mimo wszystko również wymaga on leczenia. Koncentruje się ono na gubieniu wszystkich nadprogramowych kilogramów.

Całą listę kończy trzeci typ choroby, o którym do tej pory niewiele się mówiło. Bo jak się okazało, cukrzyca może rozwinąć się także u osób starszych – zwłaszcza tych, które nie prowadzą zdrowego stylu życia. Choroba w tych przypadkach ma dość łagodny przebieg. Mimo wszystko także wymaga ona odpowiedniego i specjalistycznego leczenia.

Zobacz także: Co jeść przy cukrzycy? Co może jeść cukrzyk? – dieta

Udostępnij