Wszystkie rodzaje kasz są dobrym źródłem węglowodanów oraz niektórych kluczowych witamin i minerałów. Są naturalnie bogate w błonnik, dzięki któremu czujemy się nasyceni, a to ułatwia prawidłowe utrzymanie wagi. Niektóre z kasz posiadają również sporo białka, co może być znacznym ułatwieniem w zbilansowaniu diety wegańskiej. Kasze dzielimy na drobne oraz grube. Te pierwsze zazwyczaj są ubogie w wartości odżywcze. Mają zdecydowanie mniej witamin i składników mineralnych. Kasze grube zawierają dużą ilość błonnika, minerałów oraz mają niższy indeks glikemiczny.
Jak zatem wygląda ranking kasz?
Które z nich są najzdrowsze i które powinniśmy spożywać częściej niż inne? Nie bez powodu mówi się, że kasza jaglana, to królowa wszystkich kasz. Jest lekkostrawna, łatwo przyswajalna i zawiera wiele witamin z grupy B. Krzem, który w niej znajdziemy, świetnie wpływa na nasze stawy, włosy, paznokcie oraz przemianę materii. Warto również wspomnieć, że jest to zboże bezglutenowe, dlatego śmiało mogą je spożywać osoby chorujące na celiakię. Zawiera witaminę E oraz lecytynę, które poprawiają pamięć i koncentrację. Można podawać ją zarówno w wytrawnej, jak i słodkiej wersji. Kolejną kaszą, na którą warto zwrócić uwagę jest kasza gryczana. W sklepach znajdziemy prażoną i białą. Palona ma zdecydowany smak i zapach, natomiast niepalona jest bardziej neutralna. Ze względu na dużą zawartość błonnika, poleca się ją osobom na diecie redukcyjnej oraz z zaburzoną pracą jelit.
Powinny po nią sięgać także osoby mające problem z nadciśnieniem
Regularnie spożywana kasza gryczana skutecznie je obniża. Produkty wytworzone z gryki są naturalnie bezglutenowe, dlatego ta kasza, podobnie jak jaglana, świetnie sprawdzi się u osób z celiakią. Ostatnie miejsce na podium zajmuje egzotycznie brzmiąca quinoa, czyli komosa ryżowa. Kolejny produkt nie zawierający glutenu, który jest bogaty w witaminy z grupy B,D i E. Jest także źródłem wielu minerałów, np. cynku i potasu. Charakteryzuje się wysoką zawartością antyoksydantów, w związku z czym zalicza się do kategorii superfoods. Kasza manna i kuskus posiadają zdecydowanie mniej wartości odżywczych, jednak są lekkostrawne i mogą być spożywane przez dzieci. Ten ranking kasz powinien być odpowiedzią dla wszystkich osób, które zastanawiają się po jaki produkt sięgnąć. Bez wątpienia najwięcej korzyści niesie za sobą spożywanie kaszy jaglanej, gryczanej oraz komosy ryżowej. Jednak pamiętajmy, że przy niektórych schorzeniach, lepiej sięgnąć po kasze drobne, takie jak kuskus.
Zobacz także: Jak ugotować krupnik – prosty przewodnik kulinarnej rozkoszy