menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

LifestyleUrodaZdrowie

Jak zadbać o odpowiednią ilość wody w organizmie?

Jak zadbać o odpowiednią ilość wody w organizmie?

Gdy gospodarka wodna w naszym organizmie jest nieco zaburzona, na skutki nie trzeba czekać długo. Możemy czuć się sennie, osłabieni. Często skutkiem odwodnienia jest pogarszający się stan naszej urody. Skóra traci połysk, staje się szara i matowa. Z kolei paznokcie zbyt często się łamią, a włosy wypadają. Nie mówiąc już nawet o negatywnych efektach zdrowotnych, odwodnienia.

Woda w organizmie

W głównej mierze składamy się bowiem z wody. To właśnie za jej pomocą odżywiamy każdą komórkę w naszym organizmie. W przypadku upałów nasz organizmie chłodzi się właśnie przy zastosowaniu wody. Nie trzeba więc chyba już nikogo przekonywać o tym jak woda jest istotna dla naszego organizmu. Po czym poznać, że nasz organizm jest odwodniony? To bardzo proste. Możemy borykać się z osłabieniem, poczuciem duszności. Często osoby odwodnione skarżą się również na nawracające bóle głowy. Musimy pamiętać o tym, że nasz organizm każdego dnia wydala około 2 litrów wody. W ten sposób pozbywa się również toksyn i innych ubocznych skutków metabolizmu. Musimy więc zdać sobie sprawę, że odpowiednie nawodnienie organizmu uzyskamy pijąc co najmniej 1,5 l wody każdego dnia. W inny sposób nasz organizm zacznie się bardzo szybko buntować. Niezmiernie ważne jest to by pamiętać o regularnym nawodnieniu organizmu.

W jaki sposób to osiągnąć?

Jeśli mamy problem z pamięcią możemy nastawić sobie budzik w telefonie. Pewnym trikiem psychologicznym może być również picie napojów przez słomkę. Badania dowodzą bowiem, że osoby pijące w barze przez słomkę z reguły spożywają zdecydowanie więcej napojów niż Ci pijący w tradycyjny sposób. Swoje pragnienie można również zwiększyć poprzez spożywanie ostrych przekąsek wciągu dnia. Nic tak nie zwiększa pragnienia jak ostro przekąska w postaci chili. Należy również pamiętać o tym, że sporo wody znajduje się w pożywieniu. Szczególnie w pożywieniu spożywanym na surowo. Niektóre owoce takie jak chociażby arbuz w głównej mierze składają się z wody. Z warzyw z kolei nasz tradycyjny ogórek czy pomidor charakteryzują się sporym nawodnieniem. W ciągu dnia z całą pewnością spożywamy również spore ilości herbat czy kaw. Jeśli chodzi o herbatę to najlepiej pić tylko i wyłącznie ziołową, z mięty na przykład. Z kolei kawę lepiej odstawić. Działa ona na nasz organizm moczopędnie w efekcie może jedynie przyspieszać odwodnienie organizmu. Odpowiednia ilość wody w naszym organizmie, przyspiesza metabolizm pozwala pozbyć się toksyn z organizmu. Picie wody jest najlepszym co możemy uczynić dla swego organizmu.

Udostępnij