Osoby chore na cukrzyce powinny szczególnie zwracać uwagę na to, jakie produkty włączają do swojej diety. Spożywane posiłki mogą bowiem zmniejszać lub zwiększać poziom cukru we krwi. Odpowiednie ich dobranie pomaga unikać niebezpiecznych skoków poziomu cukru.
Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą w leczeniu cukrzycy
Powinna zostać ułożona w konsultacji z diabetologiem. Oprócz kaloryczności, zwraca się w niej uwagę na indeks glikemiczny pokarmów – pozwala on określić, jaki wpływ na spożyty posiłek na poziom glukozy we krwi. Bazując na nim, można określić, których pokarmów chory nie powinien spożywać, które powinien ograniczyć albo którymi może zajadać się bez przeszkód i konsekwencji zdrowotnych. W polskiej kuchni często znajdziemy mięso i jaja w różnych postaciach. Jaką rolę pełnią jajka w diecie cukrzycowej i czy w ogóle powinno się po nie sięgać – nad tym zastanawia się wiele diabetyków. Kurze jajka mogą pojawiać się w diecie dla diabetyka jako źródła białka i zamiennik dla mięsa. Białko powoduje, że insulina uwalnia się wolniej, pomaga regulować poziom cukru we krwi, a jednocześnie wywołuje uczucie sytości. Warto jeść je na śniadanie – są dużo lepszą alternatywą niż miska płatków śniadaniowych. Jajka to również doskonałe źródło witamin i minerałów.
Znajdują się w nich również kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, luteina i zeaksantyna
Te ostatnie dobrze wpływają na wzrok i zapamiętywanie, kwasy omega-3 mają natomiast działanie przeciwzapalne. Zaleca się, by nie spożywać więcej niż siedem jaj tygodniowo, a więc maksymalnie jedno dziennie. Warto również zwrócić uwagę na jakość kupowanych jaj i starać się, by kupowane produkty pochodziły z hodowli ekologicznych bądź tych z wolnego wybiegu. Jedzenie jajek jest również istotne w kontekście zapobiegania zachorowaniu na cukrzycę. Wystarczy jeść cztery jajka tygodniowo, by zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na tę chorobę aż o trzydzieści siedem procent. Spożywanie jajek ma niewielki wpływ na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi, chociaż przez wiele lat sądzono inaczej i raczej unikano jedzenia ich. Wiedzę tę zawdzięczamy najnowszym badaniom. Ze spokojem można więc włączyć jaja do codziennej diety – są doskonałym, zdrowym i bardzo smacznym dodatkiem, polecanym nie tylko diabetykom, ale również innym osobom. Zbilansowana, zdrowa dieta pozwala uniknąć wielu chorób i jest bardzo pomocna w skutecznym ich leczeniu. Złe nawyki żywieniowe utrudniają natomiast terapię i mogą przynieść bardzo negatywne skutki dla zdrowia.