Własnoręczne zdobienie przedmiotów jako praktyczne hobby

Człowiek praktycznie od początku swojego istnienia zawsze dążył do tego, aby otaczające go przedmioty były jak najbardziej atrakcyjne wizualnie. Świadczą o tym choćby pierwsze naskalne malowidła wykonane przez pierwszych ludzi czy bogato zdobione przedmioty jakie archeolodzy wydobywają ze stanowisk badawczych. Oczywiście z czasem zmieniają się gusty i mody, ale bez zmian pozostaje dążenie człowieka do przebywania w otoczeniu ładnych przedmiotów.

Wiele technik zdobienia

Z biegiem lat wykształciły się najróżniejsze techniki zdobienia przedmiotów codziennego użytku, niektóre niesamowicie fantazyjne i wymagające ogromnego kunsztu. Te stały się prawdziwą sztuką i są do dziś bardzo wysoko cenione nie tylko przez ekspertów.
Większość jednak technik ozdabiania rzeczy jest możliwa do wykonania przez osobę o nieco mniejszych zdolnościach plastycznych, a mimo to dodają rzeczom niesamowitego uroku. Jest to szczególnie zauważalne w obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z masową produkcją wszystkiego, co ma swoje zalety ale jest zwyczajnie brzydsze.
Przedmioty własnoręcznie wykonane lub chociaż tylko ozdobione mają w sobie czar niedostępny dla ich fabrycznych odpowiedników.

Moda na rękodzieło

Na szczęście ostatnimi czasy można zaobserwować powrót mody na wykonywanie rękodzieła i właściwie w dobrym tonie jest posiadać w domu chociaż jeden taki bibelot (niektórzy samodzielnie wykonują praktycznie większość sprzętów domowych jak meble, szkatułki itd.).
Własnoręczne zdobienie przedmiotów może być również pięknym hobby, które nie tylko pozwoli nam się zrelaksować ale również bezpośrednio obcować ze sztuką użytkową.
Do najpopularniejszych technik zdobniczych należą oczywiście malowanie i oklejanie elementów wykonanych fabrycznie. Dzięki dużej dostępności szablonów, nie jest tu nawet wymagane posiadanie jakichś specjalnych talentów plastycznych, a pomimo to wykonanie takiego ulepszenia daje niesamowicie dużo frajdy i dodaje uroku niemal każdej rzeczy.
Istnieją również nieco bardziej zaawansowane techniki zdobienia takie jak na przykład quilling czyli bardzo ciekawa technika ozdabiania za pomocą zwiniętych w spiralę pasków papieru. Wbrew pozorom daje to często niesamowity efekt i przedmioty wykonane lub ozdobione z użyciem tej techniki potrafią być naprawdę obłędne.
Do zalet quillingu można również zaliczyć jego wszechstronność. Nadaje się bowiem do upiększenia praktycznie dowolnej rzeczy i nie jest też szczególnie trudny do opanowania. Wystarczy już podstawowa sprawność manualna i odrobina wprawy, żeby stać się prawdziwym artystą w tej dziedzinie.

Redakcja menudiabetyka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *