menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

Zdrowie

Witamina D i cynk – cenne wsparcie dla urody

Witamina D i cynk – cenne wsparcie dla urody

Czasem nawet stosowanie wysokiej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych nie zdaje się na wiele, a nasz wygląd – pomimo ogromnych wysiłków – jest daleki od ideału. W takim przypadku dobrze jest przypomnieć sobie o starym powiedzeniu, w myśl którego jesteśmy tym, co jemy. Mając tego świadomość powinniśmy zastanowić się nad tym, po jakie witaminy i minerały sięgać w pierwszej kolejności dążąc do poprawy naszego wyglądu.

Po pierwsze – witamina D

Witamina D nie tylko kontroluje proces wchłaniania wapnia z układu pokarmowego, ale również przyczynia się do lepszej regulacji jego metabolizmu. To właśnie dzięki niej można skutecznie walczyć tak z demineralizacją kości, z którą borykają się osoby dorosłe, jak i z krzywicą typową dla małych pacjentów. Witamina ta wpływa też pozytywnie na komórki mięśniowe, przyczynia się do zwiększenia wydolności organizmu, a do tego wspiera serce. Także nasz wygląd może zyskać wiele na jej regularnym dostarczaniu do organizmu. To idealny składnik, gdy zależy nam na regulacji biologicznego cyklu życia naskórka. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni, że osoby, które nie mają problemu z jej niedoborami, mogą chwalić się znakomitą kondycją skóry.

Niestety, choć nasz organizm produkuje witaminę D, gdy skóra ma kontakt z promieniami słonecznymi, większość osób musi dostarczać ją także z zewnątrz, aby uniknąć problemów generowanych przez jej niedobory. Wyjątkowo cennym jej źródłem są ryby (śledź, węgorz, makrela), choć nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby zaopatrywać się w nią korzystając z suplementów diety.

Po drugie – cynk

Gdybyśmy chcieli wskazać minerał mający szczególnie korzystny wpływ na nasz wygląd zewnętrzny, z całą pewnością byłby to cynk. To właśnie on jest składnikiem blisko trzystu enzymów trawiennych, wspiera układ rozrodczy, a jednocześnie pomaga w metabolizowaniu białek i węglowodanów. Wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję skóry, ale również na stan, w jakim znajdują się nasze włosy i paznokcie. Przetwarza też kwasy tłuszczowe, dzięki czemu nasza skóra szybciej się regeneruje nawet pomimo tego, że z wiekiem procesy te ulegają spowolnieniu. Reguluje gospodarkę hormonalną i pracę gruczołów łojowych.

Niedobory cynku można eliminować na kilka sposobów. Jest ważnym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, możemy jednak znaleźć także liczne suplementy diety z jego udziałem. Jeśli naszym celem jest dostarczanie go do organizmu w pożywieniu, również nie stoimy na straconej pozycji. Cennym, a jednocześnie smacznym źródłem cynku są ostrygi, choć można go znaleźć także w pieczywie pełnoziarnistym, jajach, serach oraz wątróbce.

Materiał partnera

Udostępnij