Suplementy jako pomoc w cukrzycy

Rynek suplementów diety rozwija się w zaskakująco szybkim tempie i choć mówi się o nadużywaniu tego typu produktów, niektóre z nich mogą okazać się pomocne w uzupełnieniu cennych dla zdrowia składników. Czy suplementy jako pomoc w cukrzycy to korzystne i słuszne rozwiązanie?

Leki na cukrzycę a suplementy diety dla cukrzyków

Lek nie jest suplementem, a suplement nie jest lekiem i pod żadnym względem nie można mylić tych dwóch grup preparatów! Niestety moda na samoleczenie rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, a reklama jest dla części pacjentów bardziej wiarygodna niż konsultacja lekarska. Aby stwierdzić czy dana osoba choruje na cukrzyce konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie badań, które potwierdzą podejrzenia. Leczeniem cukrzycy zajmuje się lekarz diabetolog, dlatego dobrze jest skierować swoje kroki w stronę poradni diabetologicznej, a także rozważyć konsultację z dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednią i bezpieczną dietę. Współpraca diabetolog, dietetyk, pacjent przynosi naprawdę dobre rezultaty, a przy cukrzycy najważniejsza jest samodyscyplina i przestrzeganie wyznaczonych zasad. Nie jest wykluczone, że lekarz zaleci leki na cukrzycę wydawane na receptę i preparaty na cukrzycę w postaci suplementów diety – np. przyjmowanie preparatów z morwy białej w tabletkach lub picie naparów z liści tej rośliny.

Składniki ważne w diecie cukrzyków

Już same nazwy suplementów diety sugerują, że są one dedykowane cukrzykom i są one bezpieczne dla tej grupy chorych są to np. preparaty serii Doppelherz: Doppelherz Aktiv Dla diabetyków, Doppelherz Aktiv Na poziom cukru, Doppelherz Aktiv dla diabetyków + Morwa, Doppelherz Aktiv Minerały dla diabetyków z ALA, czy też suplement marki Gal Dla Diabetyków Morwa Biała, Borówka czernica, Kora cynamonowca oraz Witamina C 1000 dla osób odchudzających się oraz diabetyków. Cukrzyca nie jest mrzonką, jest poważną i przewlekłą chorobą metaboliczną, która wymaga kontroli. Kiedyś kojarzona z osobami starszymi – mówi się o cukrzycy starczej, obecnie – już jako choroba cywilizacyjna, dotyka coraz młodszą część populacji – w tym także dzieci! Nieleczona wcale lub leczona nieprawidłowo prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak: utrata wzroku, trwałe uszkodzenie nerwów, konieczność amputacji kończyn. Diabetycy narażeni są na szczególne niedobory witamin oraz minerałów, co wynika ze spożywania wielu produktów wysokoprzetoworzonych oraz restrykcyjnych zasad podczas diety cukrzycowej. Osoby, które cierpią na cukrzycę nie mogą spożywać wielu warzyw oraz owoców, które są głównym źródłem witamin odpowiedzialnych między innymi za metabolizm cukrów!

W diecie diabetyka powinny znaleźć się suplementy na cukrzycę, które zawierają w składzie niezbędne witaminy, takie jak: witamina D oraz witaminy z grupy B, które chronią przed powikłaniami cukrzycy, m.in. neuropatią cukrzycową. Choroba wywołana jest podniesioną glikemią, która wpływa niekorzystanie na strukturę włókien nerwowych i zaburza ich funkcjonowanie, które polega na przewodzeniu impulsów nerwowych. Podwyższony poziom glukozy we krwi sprzyja powstawaniu tak zwanych wolnych rodników, czyli relatywnych cząsteczek odpowiedzialny za procesy starzenia oraz patologiczne zmiany tkanek, które mogą doprowadzić do innych schorzeń, między innymi: nowotworów i stanów zapalnych.

W diecie diabetyków nie powinno zabraknąć witamin wykazujących działanie antyrodnikowe, czyli antyoksydacyjne, zaliczamy do nich między innymi: wyciąg z borówki czernicy, witaminę A, witaminę E oraz bardzo ważną witaminę C, dzięki której możliwe jest zachowanie równowagi oksydacyjnej oraz sprawna synteza kolagenu, czyli składnika budująco tkankę łączną. Do składników rekomendowanych diabetykom zalicza się także chrom, które odpowiedzialny jest między innymi za prawidłowe działanie receptorów insulinowych oraz cynk, który pobudza trzustkę i towarzyszy w procesie produkcji insuliny. W przypadku cukrzycy typu 2, czyli cukrzycy z dużym ryzykiem chorób układu krążenia zaleca się stosowanie preparatów zawierających w składzie niezbędne kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Do suplementów diety zawierających w składzie NNKT zalicza się między innymi: Gal Linimer NNKT.

Redakcja menudiabetyka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.