Stan przedcukrzycowy – objawy, których nie bagatelizuj!

Stan przedcukrzycowy charakteryzuje się obniżoną zdolnością do metabolizowania cukrów. Jest to stan pośredni pomiędzy właściwą tolerancją glukozy a pełnoobjawową cukrzycą typu 2. Wymaga wdrożenia odpowiednich zmian dotyczących stylu życia, które mogą zapobiec rozwojowi tej groźnej dla organizmu choroby. Jakich symptomów nie można ignorować?

Stan przedcukrzycowy objawy – chroniczne zmęczenie

Nadmierna senność, przewlekłe zmęczenie, apatia i brak energii to jedne z pierwszych objawów stanu przedcukrzycowego. Występują głównie po posiłku, gdy wysoki poziom glukozy we krwi nie jest odpowiednio szybko obniżany przez właściwą podaż insuliny. Przewlekłe zmęczenie może negatywnie wpływać na samopoczucie i utrudniać codzienne, prawidłowe funkcjonowanie.

Stan przedcukrzycowy objawy – wzmożony apetyt i pragnienie

Duży apetyt charakteryzuje się częstymi napadami głodu. Organizm mimo wysokiej ilości glukozy we krwi, nie jest w stanie odpowiednio jej metabolizować i wysyła sygnały do mózgu o konieczności dodatkowej podaży pokarmu. Wzmożone pragnienie zwane polidypsją oraz suchość w ustach związana jest z częstym oddawaniem moczu, czyli wielomoczem. Organizm poprzez spożycie dużej ilości płynów pozbywa się nadmiaru glukozy we krwi wraz z moczem. Polidypsji niekiedy towarzyszy specyficzny oddech o zapachu acetonu.

Stan przedcukrzycowy objawy – problemy ze wzrokiem

Nieostre lub zamazane widzenie to częste objawy stanu przedcukrzycowego. Hiperglikemia negatywnie wpływa na stan tętnic i żył znajdujących się w gałce ocznej, co skutkuje problemami ze wzrokiem. Może to prowadzić do rozwoju tak zwanej retinopatii cukrzycowej.

Stan przedcukrzycowy objawy – częstsze infekcje

Nieprawidłowy metabolizm glukozy prowadzi do ogólnego spadku odporności. Wysoki poziom cukru we krwi, pocie, moczu i innych płynach ustrojowych jest idealną pożywką dla bakterii. Hiperglikemia upośledza funkcjonowanie leukocytów, komórek tkanki łącznej i enzymów naprawczych. Powoduje to gorszą odpowiedź obronną organizmu na działanie patogenów, wolniejsze gojenie się ran oraz słabszy odczyn gorączkowy.

Stan przedcukrzycowy to poważny alarm ostrzegawczy. Wdrożenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej może skutecznie zapobiegać rozwojowi cukrzycy. Stan przedcukrzycowy objawy nie dotyczą jednak wszystkich osób. U niektórych ten proces chorobowy może przebiegać bez wyraźnych symptomów. Bardzo ważna w tym wypadku jest regularna kontrola poziomu glikemii we krwi podczas rutynowych wizyt profilaktycznych.

Redakcja menudiabetyka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.