menudiabetyka.pl

Portal dla cukrzyków i fanów zdrowego odżywiania

Uroda

Opadające powieki – czym są i czy można poprawić ich wygląd?

Opadające powieki – czym są i czy można poprawić ich wygląd?

Opadanie powiek może być zarówno problemem estetycznym, jak i medycznym. Czym dokładnie są opadające powieki? W jaki sposób do nich dochodzi? Jak można poprawić wygląd oczu z opadającymi powiekami?

Czym są opadające powieki?

Opadające powieki to stan, w którym górna powieka znajduje się niżej, niż powinna. Może on dotyczyć jednego lub obu oczu i może wystąpić w każdym wieku. Opadanie powiek może mieć różne nasilenie, od łagodnego do ciężkiego, a w niektórych przypadkach może nawet zmniejszać pole widzenia.

Do opadania powiek dochodzi wtedy, gdy mięśnie i ścięgna kontrolujące ruch i ustawienie powieki są osłabione lub ulegają uszkodzeniu. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym starzeniem się, urazami i niektórymi schorzeniami, takimi jak choroby neurologiczne, cukrzyca i miastenia gravis. 

Zwykle problem ten pojawia się u osób starszych, natomiast również może być on widoczny u dzieci.

Jakie objawy mogą dawać opadające powieki?

Opadanie powiek można rozpoznać za pomocą poniższych objawów:

  • Widoczna opadająca powieka, która może powodować pogorszenie wyglądu twarzy.
  • Zaburzenie pola widzenia ze względu na opadanie powieki.
  • Trudności w otwieraniu lub zamykaniu oka z opadającą powieką.
  • Uczcie zmęczenia oczu z powodu wysiłku wymaganego do podniesienia powieki.
  • Odchylanie głowy do tyłu, aby poprawić widoczność przy opadaniu powieki.

Jak poprawić wygląd opadających powiek?

Operacja jest najczęściej stosowanym sposobem leczenia opadających powiek, zwłaszcza jeśli stan jest ciężki i wpływa na wzrok. Celem operacji jest podniesienie i ustawienie powieki w prawidłowej pozycji, co poprawia wygląd oka i zmniejsza problemy ze wzrokiem.

Często w tym przypadku prowadzona jest blefaroplastyka, czyli plastyka powiek. Jest to chirurgiczny zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry, tłuszczu i mięśni z powiek w celu poprawy wyglądu oczu. Może być wykonywany na powiekach górnych albo dolnych.

Za pomocą tego zabiegu można nie tylko zredukować opadanie powieki, ale również daje on także inne efekty, na przykład pozwala na zmniejszenie widocznych obrzęków lub worków pod oczami, usunięcie zmarszczek wokół oczu. Dzięki niemu możliwe jest zatem uzyskanie bardziej młodzieńczego wyglądu twarzy. Tego rodzaju zabieg prowadzi między innymi instytut.bielenda.pl z Krakowa. 

W bardziej zaawansowanych przypadkach wykonuje się inne rodzaje operacji, na przykład polegające na skróceniu mięśnia dźwigacza, który odpowiada za uniesienie powieki. Również można przeprowadzić zabieg na mięśniach czoła, które pozwalają także na podniesienie powiek.

Podobnie jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, należy pamiętać o tym, że przy zabiegach na powiekach także istnieje ryzyko i mogą pojawić się potencjalne powikłania. Zaliczane są do nich między innymi krwawienie, infekcja, blizny oraz problemy z widzeniem. 

Gdy planuje się zabieg na powiekach, warto pamiętać o tym, by znaleźć odpowiedni gabinet albo klinikę z dużym doświadczeniem w przeprowadzeniu tego rodzaju procedur i pozytywnymi opiniami pacjentów.

Udostępnij