W cukrzycy – niezależnie od jej rodzaju – dieta zawsze odgrywa kluczową rolę. Diabetycy, jeżeli nie chcą pogorszyć swojego stanu, muszą nierzadko zrewolucjonizować swój dotychczasowy tryb żywienia o sto osiemdziesiąt stopni, by wykluczyć z niego takie produkty spożywcze, które mogą wpływać na dalszy rozwój choroby. Dieta przy cukrzycy na ogół wygląda dość podobnie. Aby móc samodzielnie ją komponować, wystarczy trzymać się kilku najważniejszych zasad.
Pierwsza z nich tyczy się pór jedzenia
W dzisiejszych czasach ludzie mają tendencję do zapominania o niektórych posiłkach, bo gdy akurat zajmują się ważną sprawą w pracy, są tak przejęci, że ich żołądek wręcz nie domaga się dodatkowych kalorii. Odwrotnie wygląda to w sytuacjach nudnych lub monotonnych. Gdy umysł nie ma czym się zająć, szuka dla siebie nowych bodźców, dlatego wtedy głód jest odczuwalny niemalże na okrągło i cały czas domaga się zaspokajania. Przy cukrzycy należy jednak wprowadzić regularne jedzenie. Jadłospis powinien składać się z pięciu mniejszych posiłków dziennie spożywanych zawsze o tych samych porach. Najlepiej spożywać je średnio co trzy lub cztery godziny. Dzięki temu poziom glukozy we krwi zostanie unormowany. Regularność zapobiega również nagłym skokom cukru, które mogą stać się zachętą do sięgania po niezdrowe i nieodpowiednie dla diabetyków słodycze.
Bez cukru
Dieta przy cukrzycy zakłada również ograniczenie samego cukru do minimum. A niestety w dzisiejszych czasach cukier ukrywa się dosłownie wszędzie. Każdy wie, że można go znaleźć w czekoladkach, batonikach, ciastkach, lizakach i cukierkach. Niewiele mówi się jednak o tym, że cukrem wzbogaca się obecnie całą masę pozornie niesłodkich produktów spożywczych, takich jak: ketchup, gotowe sosy, mieszanki przypraw, dania mrożone czy nawet pieczywo. Nie da się w stu procentach wyeliminować go z diety, ale trzeba przynajmniej starać się go ograniczać. Absolutnie zakazane w jadłospisie diabetyków są wszelkie słodkie wypieki, słodycze i gotowe dania. Warto jednak zwracać też uwagę na skład innych produktów, w których teoretycznie tego cukru nie powinno być – a jednak on występuje.
Dieta przy cukrzycy odgrywa niezwykle ważną rolę, gdyż to ona może wpłynąć na pogłębienie się lub osłabienie stanu chorobowego. Lekarze w ostatnim czasie coraz częściej mówią jednak o równie ważnym oddziaływaniu wysiłku fizycznego. Osoby chorujące na cukrzycę powinny jak najwięcej się ruszać. Aktywność fizyczna to najprostszy i najmniej inwazyjny sposób na unormowanie gospodarki cukrowej.