Co wybrać na bolące stawy i kości?

Trzeszczące kości, bolące stawy i wiele innych dolegliwości związanych z układem ruchu potrafią skutecznie utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności. Istnieje jednak sposób, aby jak najdłużej zachować sprawność fizyczną oraz unikać bólu. Jednym ze skutecznych sposobów uniknięcia problemów ze stawami i kośćmi jest wczesna suplementacja. Jednak wyłącznie odpowiednio dobrany preparat jest nam w stanie pomóc. Jaki skład powinny mieć suplementy na stawy i kości ? O tym poniżej.

Jakie suplementy wspomogą układ ruchu?

Na szczęście zarówno w przypadku stawów, mięśni, jak i kości wystarczy wybrać jeden dobrze skomponowany suplement. W jego składzie nie może zabraknąć wapnia, a także witamin D, C, K oraz witamin z grupy B. Jest to podstawowe i konieczne minimum, jakie powinno znaleźć się w suplemencie diety. Wyłącznie stosowanie tych wszystkich witamin razem jest w stanie przynieść odpowiedni skutek. Dlaczego? Ponieważ witaminy te nie dość, że zmniejszają ryzyko zachorowania, to jeszcze biorą udział w wytwarzaniu innej witaminy lub składnika budującego kości i stawy. I tak wapń to główny składnik budujący kości, natomiast nawet w przypadku jego bardzo dużej ilości nie będzie się odpowiednio wchłaniał, jeśli w organizmie zabraknie witaminy D. 

Natomiast witamina C, która głównie jest kojarzona z zapobieganiem przeziębieniom i infekcjom skutecznie zapobiega chorobom stawów. Dzieje się tak dlatego, że bez witaminy C organizm nie wytworzy odpowiedniej ilości kolagenu, który jest głównym składnikiem budującym kości i stawy.

Suplementy na kości i stawy powinny również zawierać obowiązkowo w swoim składzie witaminę K, która skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na przykład na osteoporozę, a także witaminy z grupy B, które bardzo często zawierają również suplementy wspomagające mięśnie. Witaminy z grupy B zwiększają siłę mięśni oraz przyspieszają wzrost ich masy.

Dobrej jakości suplementy na stawy i kości zawierają w sobie również jeszcze trzy bardzo ważne składniki, a mianowicie glukozaminę, antocyjany i chondroitynę. Pierwszy składnik to podstawowy budulec chrząstki stawowej, a jego brak w organizmie lub bardzo niska ilość mogą prowadzić do różnorodnych schorzeń i zwyrodnień stawowych. Niedobór glukozaminy powoduje, że tarcie dwóch sąsiadujących ze sobą stawów będzie objawiało się bólem oraz uszkodzeniem stawów. Natomiast antocyjany odpowiadają za zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie, a chondroityna zapobiega sztywności stawów oraz działa przeciwbólowo.

Dlaczego warto suplementować kolagen na stawy ?

Kolagen to składnik, który aż w 95% odpowiada za budowę kości, stawów czy wiązadeł. Niedobór kolagenu w organizmie objawia się nie tylko w wyglądzie zewnętrznym poprzez zmarszczki mimiczne, słabe paznokcie i włosy, ale również ból stawów, mięśni, wiązadeł, a także częste kontuzje. Bardzo trudno jest uzupełnić niedobór kolagenu dietą, o wiele łatwiejszym sposobem jest jego suplementacja. Na rynku znajdziemy wiele preparatów w różnorodnych formach (tabletki, proszek do rozrobienia z wodą) i smakach, które ułatwiają ich spożycie. Suplementacja kolagenu sprawi, że nasze stawy i kości staną się mocne, a wszelki ruch będzie odbywał się bez bólu. Im wcześniej zaczniemy dbać o stawy, kości i mięśnie, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się swobodą ruchu i życiem bez bólu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja menudiabetyka.pl