Bieganie powszechnie uważane jest za jedną z najprostszych, a jednocześnie najtańszych form aktywności fizycznej. W końcu do trenowania biegów nie trzeba kupować specjalnego sprzętu, czy też udawać się na siłownię — cały trening można przeprowadzić w plenerze. Bardzo często zalecane jest jednak, aby do biegania zakupić specjalne buty startowe. Czym one są i czy faktycznie są obowiązkowym wyposażeniem każdego biegacza?
Co to są buty startowe?
Jak nazwa sama wskazuje, buty startowe Decathlon czy innego producenta przeznaczone są do udziału w różnego rodzaju zawodach. Charakteryzują się one zdecydowanie niższą wagą od butów treningowych, a ponadto także dobrą amortyzacją. Sprawia to, że wybicie podczas biegu jest niezwykle dynamiczne. Brak grubej amortyzującej pianki powoduje, że przez but pochłanianej jest o wiele mniej energii. Wszystko to przekłada się na znacznie lżejsze bieganie i w efekcie tego osiąganie wyraźnie lepszych czasów podczas startów.
Kto powinien zainteresować się butami startowymi?
Jak zatem widać, buty startowe dość znacząco różnią się od klasycznych butów przeznaczonych do treningu. Nic więc dziwnego, że sporo osób zastanawia się nad tym, czy są one dla każdego i czy warto je kupować.
Na uwadze należy mieć to, że startowe buty do biegania przeznaczone są dla nieco bardziej zaawansowanych osób. Biegacze, którzy mają wypracowany odpowiedni poziom kondycji i umiejętności, będą po prostu w stanie maksymalnie wykorzystać drzemiący w takich butach potencjach.
Biegacz amator? Niczego nie straci, lecz po prostu zapłaci o wiele większe pieniądze za coś, z czego nie do końca będzie umiał w pełni skorzystać. Co bardzo ważne, w pewnych sytuacjach zakupienie takich butów przez amatora może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli posiada się większą masę ciała lub nieprawidłową technikę biegu, bieganie w takich butach może nawet doprowadzić do kontuzji.
Jak wybrać dobre buty startowe?
Podstawą podczas wybierania butów startowych jest ich waga. Muszą one być maksymalnie lekkie, lecz na uwadze należy mieć także ich jakość. Często bowiem dochodzi do sytuacji, gdy producenci starają się za wszelką cenę zmniejszyć masę obuwia, lecz niestety robią to kosztem jakości wykonania, przez co takie buty bardzo szybko się zużywają. W skrajnych sytuacjach może to nawet grozić powstaniem kontuzji podczas startu.
Kolejną sprawą, której trzeba się uważniej przyjrzeć podczas kupowania takiego obuwia, jest określenie jego przeznaczenia. Wiedzieć bowiem trzeba, że należy kupić inny but do biegania po luźnej nawierzchni, a nieco inny do biegów po asfalcie lub betonie.