Kiedy warto stosować opatrunki ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem to produkty, które znajdują powszechne zastosowanie między innymi w leczeniu trudno gojących się ran. Pielęgnacja tego typu zmian jest bardzo wymagająca, ponieważ uszkodzona skóra odbudowuje się powoli i jest podatna na negatywny wpływ drobnoustrojów chorobotwórczych utrudniających proces leczenia.

Dlaczego niektóre rany goją się bardzo trudno?

Jak wspomniano powyżej, uszkodzona tkanka regeneruje się zwykle dość powoli. Przerwanie ciągłości skóry sprzyja namnażaniu się patogenów, które utrudniają przywrócenie naturalnej flory bakteryjnej oraz prawidłowe gojenie się ran. Poza tym, w wielu wypadkach pojawia się sącząca wydzielina, która dodatkowo opóźnia proces leczenia oraz sprawia, że gojenie się ran ma charakter przewlekły.

Czy w przypadku trudno gojących się ran warto stosować opatrunki ze srebrem?

Zdecydowanie tak. Produkty ze srebrem są bowiem polecane w przypadku ran wykazujących objawy typowe dla zakażenia bakteryjnego. Godne polecenia opatrunki umożliwiają skuteczną wentylację i utlenienie rany, a jednocześnie przepuszczają one sączącą się wydzielinę. Dzięki temu proces leczenia rany przebiega bardziej efektywnie i szybciej. Poza tym, ryzyko ewentualnych powikłań jest w tym wypadku znacznie ograniczone. Warto również podkreślić, że za pomocą tego typu opatrunków można w znacznym stopniu ograniczać dyskomfort pacjentów, który związany jest z dolegliwościami bólowymi.

O czym należy pamiętać podczas leczenia trudno gojących się ran?

Leczenie ran wymaga zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji oraz ograniczania ilości chorobotwórczych bakterii. Każdą ranę należy w pierwszej kolejności oczyścić z nagromadzonych w jej rejonie toksyn, wysięgu oraz tkanek martwiczych. Po oczyszczeniu rany należy ją zabezpieczyć za pomocą opatrunku ze srebrem.

Czym cechuje się opatrunek ze srebrem?

Tego typu produkty przykładane są na oczyszczoną ranę. Co ważne, umożliwia on efektywne odprowadzanie wydzieliny oraz skuteczną wentylację rany. Co ważne, opatrunek ze srebrem ma przedłużone działanie i może być wymieniany nawet raz w tygodniu. Warto podkreślić, że dla wielu pacjentów zmiana opatrunków wiąże się z dużym cierpieniem, a więc konieczność ich rzadszej wymiany jest bardzo pożądana. Poza tym, opatrunek ze srebrem nie przywiera do rany. Nie zawiera on bowiem wazeliny lub innych składników na bazie parafiny, które mogłaby powodować dyskomfort pacjentów podczas zmiany opatrunku. Godne polecenia opatrunki ze srebrem są impregnowane kwasami tłuszczowymi, które ułatwiają ich zdejmowanie oraz chronią brzegi ran przed maceracją. Wszystkie te cechy opatrunków ze srebrem sprawiają, że są one pożądane w przypadku leczenia trudno gojących się ran. Przyspieszają one bowiem nie tylko sam proces leczenia, jak również ograniczają dolegliwości bólowe związane z koniecznością wymiany opatrunku. W tym wypadku możliwe jest odroczenie w czasie tego procesu, jak również zmniejszenie dyskomfortu chorego związanego z wykonywaniem niezbędnych czynności pielęgnacyjnych.

Redakcja menudiabetyka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.