Cukrzyca typu pierwszego należy do bardzo poważnych chorób przewlekłych. Polega ona na tym, że trzustka atakowana jest przez komórki należące do układu odpornościowego. Stąd też cukrzyca tego typu kwalifikowana jest jako choroba autoimmunologiczna.
Na czym polega mechanizm choroby?
Cukrzyca typu pierwszego prowadzi do niszczenia komórek trzustki. W zdrowym organizmie odpowiedzialne są one za produkcję insuliny. Kiedy trzustka nie potrafi jej produkować, u pacjenta niebezpiecznie wzrasta poziom cukru we krwi. Dlatego też każda osoba, która choruje na cukrzycę typu pierwszego, musi przyjmować insulinę w postaci zastrzyków.
Pomimo tego, że cukrzyca typu pierwszego zaliczana jest do chorób niebywale poważnych i groźnych, to jednak postawienie wczesnej diagnozy pozwala pacjentowi na długie życie w dobrej kondycji. Oczywiście, musi on ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, a także kontrolować swój stan zdrowia. Niemniej jednak, wiele osób z cukrzycą typu pierwszego korzysta z życia tak jak osoby zdrowe.
Cukrzyca typu 1 objawy
Jeśli chodzi o objawy, najczęściej zauważalne są u młodzieży. Szczyt zachorowalności na cukrzycę typu pierwszego przepada między 10 a 12 rokiem życia. Bywa jednak tak, że u niektórych pacjentów objawy pojawiają się dopiero po trzydziestce. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że diagnostyka pod kątem cukrzycy powinna być przeprowadzona już przy pojawieniu się pierwszych objawów. Wszystko dlatego, że zaniedbanie choroby może prowadzić do znaczącego pogorszenia się kondycji organizmu, a nawet do śmierci.
Do najczęściej występujących objawów cukrzycy typu pierwszego zalicza się senność, zmęczenie, brak apetytu oraz nadmierne pragnienie. Chorzy mogą odnotować spadki wagi, a także ubytki masy mięśniowej. Dokucza im częste oddawanie moczu, a ich palce z reguły są zimne w dotyku. Odczuwać mogą także charakterystyczny, nieco kwaśny zapach z ust, który niektórym kojarzy się z zapachem alkoholu.
Cukrzyca typu pierwszego jest bardzo podstępną chorobą, a to dlatego, że jej początkowe objawy są zazwyczaj niezauważalne. Wysoki poziom cukru we krwi bywa odkrywany przypadkiem bądź też dopiero wtedy, kiedy stan organizmu znacznie się pogorszy.
Jakie są przyczyny cukrzycy typu pierwszego?
Przede wszystkim, chorzy nie mają żadnego wpływu na to, czy rozwinie się u nich choroba. Mogą oni jedynie dbać o to, by gdy ona już wystąpi – prawidłowo prowadzić swoje leczenie. Niestety, objawy cukrzycy pojawiają się dopiero wtedy, kiedy trzustka praktycznie już nie produkuje insuliny – jej zniszczeniu ulega aż 90% komórek za to odpowiedzialnych. Uznaje się, że choroba nie ma ściśle określonych przyczyn – naukowcy mówią jednak o pewnych genetycznych skłonnościach do tego schorzenia.
Niemniej jednak u dziecka, którego matka choruje na cukrzycę, szansa na rozwój choroby wynosi zaledwie 2%. Natomiast, kiedy chorych jest dwoje rodziców, dziecko ma aż 30% szans na zachorowanie.
Podsumowując, cukrzyca typu pierwszego to bardzo podstępna choroba, która długo potrafi nie dawać żadnych objawów. W leczeniu kluczowe znaczenie odgrywa dieta, która ma sprzyjać wyrównaniu poziomu glukozy we krwi. Przy odpowiedniej samokontroli chorzy mają szansę na zupełnie normalne życie.